MKPF4W51209FD4KSSD
WIMA THT MKP capacitor MKP4F radial 440V 12µF RM52,5mm
MKP4F12U440-52MKP4F12U440-52
Manufacturer Part No.
MKPF4W51209FD4KSSD
Schukat Part No.
MKP4F12U440-52
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 20 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 25 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 25 or multiple of 25)
Capacity
12 µF
Rated voltage DC
440 V
Pitch
52.5 mm
Series
  • MKP4F
Product group
  • C5728
Connections
  • 4Pin
Features
  • • Filter capacitor
    • Dielectric made of polypropylene (PP) film
    • Electroplated coatings
    • Tinned wire terminals
    • Self-healing
    • High volume capacitance and peak current carrying capacity
    • Long service life
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 57 mm
Dimension: Width
  • 35 mm
Dimension: Height
  • 50 mm
Pitch
  • 52.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Climate category IEC
  • 55/105/56
Technical Features
Capacity
  • 12 µF
  • 12
Capacity unit
  • µF
Rated voltage DC
  • 440 V
Pulse Rise Time
  • 40 V/µs