MKPF3Y55009FD4KSSD
WIMA THT MKP capacitor MKP4F radial 230V 50µF RM52,5mm
MKP4F50U230-52MKP4F50U230-52
Manufacturer Part No.
MKPF3Y55009FD4KSSD
Schukat Part No.
MKP4F50U230-52
Manufacturer
25 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 25 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
Capacity
50 µF
Rated voltage DC
230 V
Pitch
52.5 mm
Series
  • MKP4F
Product group
  • C5728
Connections
  • 4Pin
Features
  • • Filter capacitor
    • Dielectric made of polypropylene (PP) film
    • Electroplated coatings
    • Tinned wire terminals
    • Self-healing
    • High volume capacitance and peak current carrying capacity
    • Long service life
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 57 mm
Dimension: Width
  • 35 mm
Dimension: Height
  • 50 mm
Pitch
  • 52.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Climate category IEC
  • 55/105/56
Technical Features
Capacity
  • 50 µF
  • 50
Capacity unit
  • µF
Rated voltage DC
  • 230 V
Pulse Rise Time
  • 10 V/µs