MKPF3Y52207H00KSSD
WIMA THT MKP capacitor MKP4F radial 230V 22µF RM37,5mm
MKP4F22U230-37MKP4F22U230-37
Manufacturer Part No.
MKPF3Y52207H00KSSD
Schukat Part No.
MKP4F22U230-37
Manufacturer
43 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 112 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
Capacity
22 µF
Rated voltage DC
230 V
Pitch
37.5 mm
Series
  • MKP4F
Product group
  • C5728
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Filter capacitor
    • Dielectric made of polypropylene (PP) film
    • Electroplated coatings
    • Tinned wire terminals
    • Self-healing
    • High volume capacitance and peak current carrying capacity
    • Long service life
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 41.5 mm
Dimension: Width
  • 24 mm
Dimension: Height
  • 45.5 mm
Pitch
  • 37.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Climate category IEC
  • 55/105/56
Technical Features
Capacity
  • 22 µF
  • 22
Capacity unit
  • µF
Rated voltage DC
  • 230 V
Pulse Rise Time
  • 20 V/µs