MKPF1W53009FD4KSSD
WIMA THT MKP capacitor MKP4F radial 275V 30µF RM52,5mm
MKP4F30U275-52MKP4F30U275-52
Manufacturer Part No.
MKPF1W53009FD4KSSD
Schukat Part No.
MKP4F30U275-52
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 20 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 75 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 25 or multiple of 25)
Capacity
30 µF
Rated voltage DC
275 V
Pitch
52.5 mm
Connections
  • 4Pin
Dimension: Length
  • 57 mm
Dimension: Width
  • 30 mm
Dimension: Height
  • 45 mm
Pitch
  • 52.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Capacity
  • 30 µF
  • 30
Rated voltage DC
  • 275 V
Pulse Rise Time
  • 13 V/µs