MKPF1W52007I00KSSD
WIMA THT MKP capacitor MKP4F radial 275V 20µF RM37,5mm
MKP4F20U275-37MKP4F20U275-37
Manufacturer Part No.
MKPF1W52007I00KSSD
Schukat Part No.
MKP4F20U275-37
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 20 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 84 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 84 or multiple of 84)
Capacity
20 µF
Rated voltage DC
275 V
Pitch
37.5 mm
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 41.5 mm
Dimension: Width
  • 31 mm
Dimension: Height
  • 46 mm
Pitch
  • 37.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Capacity
  • 20 µF
  • 20
Rated voltage DC
  • 275 V
Pulse Rise Time
  • 30 V/µs