MKPF1W51507H00KSSD
WIMA THT MKP capacitor MKP4F radial 275V 15µF RM37,5mm
MKP4F15U275-37MKP4F15U275-37
Manufacturer Part No.
MKPF1W51507H00KSSD
Schukat Part No.
MKP4F15U275-37
Manufacturer
52 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 20 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 112 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 4 or multiple of 4)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
MKP capacitor
Dielectric
Metallized PP film
Capacity
15 µF
Kapazitätstoleranz [%]
±10
Rated voltage DC
275 V
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
37.5 mm
Manufacturer
  • WIMA
Type
  • MKP capacitor
Series
  • MKP4F
Product group
  • C5728
Housing
  • radial
Applications
Dielectric
  • Metallized PP film
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Filter capacitor
    • Dielectric made of polypropylene (PP) film
    • Electroplated coatings
    • Tinned wire terminals
    • Self-healing
    • High volume capacitance and peak current carrying capacity
    • Long service life
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 41.5 mm
Dimension: Width
  • 24 mm
Dimension: Height
  • 45.5 mm
Pitch
  • 37.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Climate category IEC
  • 55/105/56
Technical Features
Capacity
  • 15 µF
  • 15
Capacity unit
  • µF
Kapazitätstoleranz [%]
  • ±10
Rated voltage DC
  • 275 V
Pulse Rise Time
  • 30 V/µs