MKPCH242205H00KSSD
WIMA THT MKP capacitor MKP4C radial 520V 2,2µF RM22,5mm
MKPCH2200N520-22MKPCH2200N520-22
Manufacturer Part No.
MKPCH242205H00KSSD
Schukat Part No.
MKPCH2200N520-22
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 20 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 594 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 33 or multiple of 33)
Capacity
2,2 µF
Rated voltage DC
520 V
Pitch
22.5 mm
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 26.5 mm
Dimension: Width
  • 10.5 mm
Dimension: Height
  • 20.5 mm
Pitch
  • 22.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 110 °C
Capacity
  • 2,2 µF
  • 2.2
Rated voltage DC
  • 520 V
Pulse Rise Time
  • 110 V/µs