MKPCH241004J00KSSD
WIMA THT MKP capacitor MKP4C radial 520V 1µF RM15mm
MKPCH1000N520-15MKPCH1000N520-15
Manufacturer Part No.
MKPCH241004J00KSSD
Schukat Part No.
MKPCH1000N520-15
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 20 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 900 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 50 or multiple of 50)
Capacity
1 µF
Rated voltage DC
520 V
Pitch
15 mm
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 18 mm
Dimension: Width
  • 9 mm
Dimension: Height
  • 16 mm
Pitch
  • 15 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 110 °C
Capacity
  • 1 µF
  • 1
Rated voltage DC
  • 520 V
Pulse Rise Time
  • 160 V/µs