MKPCH031003C00KSSD
WIMA THT MKP capacitor MKP4C radial 450V 0,1µF RM10mm
MKPCH100N450-10MKPCH100N450-10
Manufacturer Part No.
MKPCH031003C00KSSD
Schukat Part No.
MKPCH100N450-10
Manufacturer
450 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 20 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 3000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 50 or multiple of 50)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
MKP capacitor
Dielectric
Metallized PP film
Capacity
0,1 µF
Kapazitätstoleranz [%]
±10
Rated voltage DC
450 V
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
10 mm
Manufacturer
  • WIMA
Type
  • MKP capacitor
Series
  • MKP4C
Product group
  • C5727
Housing
  • radial
Applications
  • Frequency-loaded applications such as reactive power compensation (PFC).
Dielectric
  • Metallized PP film
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Dielectric made of polypropylene (PP) film
    • Electroplated coatings
    • Tinned wire leads
    • Self-healing
    • High volume capacitance
    • Very high ripple and peak current carrying capacity
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 13 mm
Dimension: Width
  • 4 mm
Dimension: Height
  • 9 mm
Pitch
  • 10 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 110 °C
Climate category IEC
  • 55/110/56
Technical Features
Capacity
  • 0,1 µF
  • 0.1
Capacity unit
  • µF
Kapazitätstoleranz [%]
  • ±10
Rated voltage DC
  • 450 V
Pulse Rise Time
  • 140 V/µs