MKP1W031007C00KSSD
WIMA THT MKP capacitor MKP10 radial 700V 3.000V 100nF RM37,5mm AEC-Q200
MKP10N100K3K0-37MKP10N100K3K0-37
Manufacturer Part No.
MKP1W031007C00KSSD
Schukat Part No.
MKP10N100K3K0-37
Manufacturer
245 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 20 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 294 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 49 or multiple of 49)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
MKP capacitor
Dielectric
Metallized PP film
Capacity
100 nF
Kapazitätstoleranz [%]
±10
Rated voltage DC
3,000 V
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
37.5 mm
Manufacturer
  • WIMA
Type
  • MKP capacitor
Series
  • MKP10
Product group
  • C5731
Housing
  • radial
Applications
Dielectric
  • Metallized PP film
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Dielectric made of polypropylene (PP) film
    • Conductors made of double-sided metallized plastic film
    • Terminals made of tinned wire
    • Pulse load capacity 200...1800V/µs
    • Self-healing
    • Negative capacitance change over temperature
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 41.5 mm
Dimension: Width
  • 13 mm
Dimension: Height
  • 24 mm
Pitch
  • 37.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Climate category IEC
  • 55/100/56
Technical Features
Capacity
  • 100 nF
  • 100
Capacity unit
  • nF
Kapazitätstoleranz [%]
  • ±10
Rated voltage DC
  • 3,000 V
Rated voltage AC
  • 700 V