MKP1O133306F00KSSD
WIMA THT MKP capacitor MKP10 radial 600V 1.000V 330nF RM27,5mm AEC-Q200
MKP10N330K1K0-27MKP10N330K1K0-27
Manufacturer Part No.
MKP1O133306F00KSSD
Schukat Part No.
MKP10N330K1K0-27
Manufacturer
144 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 324 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 12 or multiple of 12)
Capacity
330 nF
Rated voltage DC
1,000 V
Pitch
27.5 mm
Series
  • MKP10
Product group
  • C5731
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Dielectric made of polypropylene (PP) film
    • Conductors made of double-sided metallized plastic film
    • Terminals made of tinned wire
    • Pulse load capacity 200...1800V/µs
    • Self-healing
    • Negative capacitance change over temperature
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 31.5 mm
Dimension: Width
  • 15 mm
Dimension: Height
  • 26 mm
Pitch
  • 27.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Climate category IEC
  • 55/100/56
Technical Features
Capacity
  • 330 nF
  • 330
Capacity unit
  • nF
Rated voltage DC
  • 1,000 V
Rated voltage AC
  • 600 V