MKP1O132206B00KSSD
WIMA THT MKP capacitor MKP10 radial 600V 1.000V 220nF RM27,5mm AEC-Q200
MKP10N220K1K0-27MKP10N220K1K0-27
Manufacturer Part No.
MKP1O132206B00KSSD
Schukat Part No.
MKP10N220K1K0-27
Manufacturer
414 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 20 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 459 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 9 or multiple of 9)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
MKP capacitor
Dielectric
Metallized PP film
Capacity
220 nF
Kapazitätstoleranz [%]
±10
Rated voltage DC
1,000 V
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
27.5 mm
Manufacturer
  • WIMA
Type
  • MKP capacitor
Series
  • MKP10
Product group
  • C5731
Housing
  • radial
Applications
Dielectric
  • Metallized PP film
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Dielectric made of polypropylene (PP) film
    • Conductors made of double-sided metallized plastic film
    • Terminals made of tinned wire
    • Pulse load capacity 200...1800V/µs
    • Self-healing
    • Negative capacitance change over temperature
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 31.5 mm
Dimension: Width
  • 11 mm
Dimension: Height
  • 21 mm
Pitch
  • 27.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Climate category IEC
  • 55/100/56
Technical Features
Capacity
  • 220 nF
  • 220
Capacity unit
  • nF
Kapazitätstoleranz [%]
  • ±10
Rated voltage DC
  • 1,000 V
Rated voltage AC
  • 600 V