MKP1J034706B00KSSD
WIMA THT MKP capacitor MKP10 radial 400V 630V 470nF RM27,5mm AEC-Q200
MKP10N470K630-27MKP10N470K630-27
Manufacturer Part No.
MKP1J034706B00KSSD
Schukat Part No.
MKP10N470K630-27
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 459 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 9 or multiple of 9)
Capacity
470 nF
Rated voltage DC
630 V
Pitch
27.5 mm
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 31.5 mm
Dimension: Width
  • 11 mm
Dimension: Height
  • 21 mm
Pitch
  • 27.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Capacity
  • 470 nF
  • 470
Rated voltage DC
  • 630 V
Rated voltage AC
  • 400 V