MKP1J031004J00KSSD
WIMA THT MKP capacitor MKP10 radial 400V 630V 100nF RM15,0mm AEC-Q200
MKP10N100K630-15MKP10N100K630-15
Manufacturer Part No.
MKP1J031004J00KSSD
Schukat Part No.
MKP10N100K630-15
Manufacturer
2.900 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 29/2026
1.800 Pcs.
Prices
Manufacturer bundle 900 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 50 or multiple of 50)
Capacity
100 nF
Rated voltage DC
630 V
Pitch
15 mm
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 18 mm
Dimension: Width
  • 9 mm
Dimension: Height
  • 16 mm
Pitch
  • 15 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Capacity
  • 100 nF
  • 100
Rated voltage DC
  • 630 V
Rated voltage AC
  • 400 V