MKP1G021002C00KSSD
WIMA THT MKP capacitor MKP10 radial 250V 400V 10nF RM7,5mm AEC-Q200
MKP10N010K400-7MKP10N010K400-7
Manufacturer Part No.
MKP1G021002C00KSSD
Schukat Part No.
MKP10N010K400-7
Manufacturer
3.150 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 24/2026
1.000 Pcs.
Planned delivery time
Ø 20 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 2000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 50 or multiple of 50)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
MKP capacitor
Dielectric
Metallized PP film
Capacity
10 nF
Kapazitätstoleranz [%]
±10
Rated voltage DC
400 V
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
7.5 mm
Manufacturer
  • WIMA
Type
  • MKP capacitor
Series
  • MKP10
Product group
  • C5730
Housing
  • radial
Applications
Dielectric
  • Metallized PP film
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Dielectric made of polypropylene (PP) film
    • Conductors made of double-sided metallized plastic film
    • Terminals made of tinned wire
    • Pulse load capacity 200...1800V/µs
    • Self-healing
    • Negative capacitance change over temperature
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 10 mm
Dimension: Width
  • 4 mm
Dimension: Height
  • 9 mm
Pitch
  • 7.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Climate category IEC
  • 55/100/56
Technical Features
Capacity
  • 10 nF
  • 10
Capacity unit
  • nF
Kapazitätstoleranz [%]
Rated voltage DC
  • 400 V
Rated voltage AC
  • 250 V