MKP1F051007H00KSSD
WIMA THT MKP capacitor MKP10 radial 180V 250V 10µF RM37,5mm AEC-Q200
MKP10U010K250-37MKP10U010K250-37
Manufacturer Part No.
MKP1F051007H00KSSD
Schukat Part No.
MKP10U010K250-37
Manufacturer
70 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 34/2026
112 Pcs.
Planned delivery time
Ø 20 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 112 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 7 or multiple of 7)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
MKP capacitor
Dielectric
Metallized PP film
Capacity
10 µF
Kapazitätstoleranz [%]
±10
Rated voltage DC
250 V
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
37.5 mm
Manufacturer
  • WIMA
Type
  • MKP capacitor
Series
  • MKP10
Product group
  • C5730
Housing
  • radial
Applications
Dielectric
  • Metallized PP film
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Dielectric made of polypropylene (PP) film
    • Conductors made of double-sided metallized plastic film
    • Terminals made of tinned wire
    • Pulse load capacity 200...1800V/µs
    • Self-healing
    • Negative capacitance change over temperature
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 41.5 mm
Dimension: Width
  • 24 mm
Dimension: Height
  • 45.5 mm
Pitch
  • 37.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Climate category IEC
  • 55/100/56
Technical Features
Capacity
  • 10 µF
  • 10
Capacity unit
  • µF
Kapazitätstoleranz [%]
Rated voltage DC
  • 250 V
Rated voltage AC
  • 180 V