FKP1Y031007J00KSSD
WIMA THT FKP capacitor FKP1 radial 700V 6.000V 100nF RM37,5mm
FKP1N100K6000-37FKP1N100K6000-37
Manufacturer Part No.
FKP1Y031007J00KSSD
Schukat Part No.
FKP1N100K6000-37
Manufacturer
44 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 22 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 35 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
FKP capacitor
Dielectric
Metallized PP film
Capacity
100 nF
Kapazitätstoleranz [%]
±10
Rated voltage DC
6,000 V
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
37.5 mm
Manufacturer
  • WIMA
Type
  • FKP capacitor
Series
  • FKP1
Product group
  • C5751
Housing
  • radial
Applications
Dielectric
  • Metallized PP film
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Extremely pulse-resistant
    • Self-healing
    • Internal series connection
    • Very low dissipation factor
    • Negative capacitance change over temperature
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 41.5 mm
Dimension: Width
  • 35 mm
Dimension: Height
  • 50 mm
Pitch
  • 37.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Climate category IEC
  • 55/100/56
Technical Features
Capacity
  • 100 nF
  • 100
Capacity unit
  • nF
Kapazitätstoleranz [%]
  • ±10
Rated voltage DC
  • 6,000 V
Rated voltage AC
  • 700 V