FKP1Y012205H00KSSD
WIMA THT FKP capacitor FKP1 radial 700V 6.000V 2,2nF RM22,5mm
FKP1N2.2K6000-22FKP1N2.2K6000-22
Manufacturer Part No.
FKP1Y012205H00KSSD
Schukat Part No.
FKP1N2.2K6000-22
Manufacturer
594 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 22 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 594 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 54 or multiple of 54)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
FKP capacitor
Dielectric
Metallized PP film
Capacity
2,2 nF
Kapazitätstoleranz [%]
±10
Rated voltage DC
6,000 V
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
22.5 mm
Manufacturer
  • WIMA
Type
  • FKP capacitor
Series
  • FKP1
Product group
  • C5751
Housing
  • radial
Applications
Dielectric
  • Metallized PP film
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Extremely pulse-resistant
    • Self-healing
    • Internal series connection
    • Very low dissipation factor
    • Negative capacitance change over temperature
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 26.5 mm
Dimension: Width
  • 10.5 mm
Dimension: Height
  • 20.5 mm
Pitch
  • 22.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Climate category IEC
  • 55/100/56
Technical Features
Capacity
  • 2,2 nF
  • 2.2
Capacity unit
  • nF
Kapazitätstoleranz [%]
  • ±10
Rated voltage DC
  • 6,000 V
Rated voltage AC
  • 700 V