FKP1R031507E00KSSD
WIMA THT FKP capacitor FKP1 radial 600V 1.250V 150nF RM37,5mm
FKP1N150K1250-37FKP1N150K1250-37
Manufacturer Part No.
FKP1R031507E00KSSD
Schukat Part No.
FKP1N150K1250-37
Manufacturer
96 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 154 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 14 or multiple of 14)
Capacity
150 nF
Rated voltage DC
1,250 V
Pitch
37.5 mm
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 41.5 mm
Dimension: Width
  • 17 mm
Dimension: Height
  • 29 mm
Pitch
  • 37.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Capacity
  • 150 nF
  • 150
Rated voltage DC
  • 1,250 V
Rated voltage AC
  • 600 V