FKP1R011004B00KSSD
WIMA THT FKP capacitor FKP1 radial 600V 1.250V 1nF RM15,0mm
FKP1N1.0K1250-15FKP1N1.0K1250-15
Manufacturer Part No.
FKP1R011004B00KSSD
Schukat Part No.
FKP1N1.0K1250-15
Manufacturer
3.100 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 24/2026
2.400 Pcs.
Planned delivery time
Ø 22 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 2400 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 50 or multiple of 50)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
FKP capacitor
Dielectric
Metallized PP film
Capacity
1 nF
Kapazitätstoleranz [%]
±10
Rated voltage DC
1,250 V
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
15 mm
Manufacturer
  • WIMA
Type
  • FKP capacitor
Series
  • FKP1
Product group
  • C5751
Housing
  • radial
Applications
Dielectric
  • Metallized PP film
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Extremely pulse-resistant
    • Self-healing
    • Internal series connection
    • Very low dissipation factor
    • Negative capacitance change over temperature
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 18 mm
Dimension: Width
  • 5 mm
Dimension: Height
  • 11 mm
Pitch
  • 15 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Climate category IEC
  • 55/100/56
Technical Features
Capacity
  • 1 nF
  • 1
Capacity unit
  • nF
Kapazitätstoleranz [%]
  • ±10
Rated voltage DC
  • 1,250 V
Rated voltage AC
  • 600 V