DCP4R251007HD4KSSD
WIMA THT MKP capacitor MKP4 radial 1.300V 10µF RM37,5mm AEC-Q200
MKP4DC10U1300-37MKP4DC10U1300-37
Manufacturer Part No.
DCP4R251007HD4KSSD
Schukat Part No.
MKP4DC10U1300-37
Manufacturer
212 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 112 Pcs.
Capacity
10 µF
Rated voltage DC
1,300 V
Pitch
37.5 mm
Connections
  • 4Pin
Dimension: Length
  • 41.5 mm
Dimension: Width
  • 24 mm
Dimension: Height
  • 45.5 mm
Pitch
  • 37.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Capacity
  • 10 µF
Rated voltage DC
  • 1,300 V
Pulse Rise Time
  • 35 V/µs