DCP4R245006JD2KSSD
WIMA THT MKP capacitor MKP4 radial 1.300V 5µF RM27,5mm AEC-Q200
MKP4DC5U1300-27MKP4DC5U1300-27
Manufacturer Part No.
DCP4R245006JD2KSSD
Schukat Part No.
MKP4DC5U1300-27
Manufacturer
238 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 162 Pcs.
Capacity
5 µF
Rated voltage DC
1,300 V
Pitch
27.5 mm
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 31.5 mm
Dimension: Width
  • 20 mm
Dimension: Height
  • 39.5 mm
Pitch
  • 27.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Capacity
  • 5 µF
  • 5
Rated voltage DC
  • 1,300 V
Pulse Rise Time
  • 50 V/µs