DCP4P051007GD2KSSD
WIMA THT MKP capacitor MKP4 radial 1.100V 10µF RM37,5mm AEC-Q200
MKP4DC10U1100-37-2MKP4DC10U1100-37-2
Manufacturer Part No.
DCP4P051007GD2KSSD
Schukat Part No.
MKP4DC10U1100-37-2
Manufacturer
477 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 126 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
Capacity
10 µF
Rated voltage DC
1,100 V
Pitch
37.5 mm
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 41.5 mm
Dimension: Width
  • 20 mm
Dimension: Height
  • 39.5 mm
Pitch
  • 37.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Capacity
  • 10 µF
Rated voltage DC
  • 1,100 V
Pulse Rise Time
  • 29 V/µs