DCP4N051507GD2KSSD
WIMA THT MKP capacitor MKP4 radial 900V 15µF RM37,5mm AEC-Q200
MKP4DC15U900-37MKP4DC15U900-37
Manufacturer Part No.
DCP4N051507GD2KSSD
Schukat Part No.
MKP4DC15U900-37
Manufacturer
111 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 126 Pcs.
Capacity
15 µF
Rated voltage DC
900 V
Pitch
37.5 mm
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 41.5 mm
Dimension: Width
  • 20 mm
Dimension: Height
  • 39.5 mm
Pitch
  • 37.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Capacity
  • 15 µF
  • 15
  • ±10
Equivalent series resistance (ESR)
  • 5,8 mOhm
Rated voltage DC
  • 900 V
Pulse Rise Time
  • 22 V/µs