DCP4L053007HD4KSSD
WIMA THT MKP capacitor MKP4 radial 800V 30µF RM37,5mm AEC-Q200
MKP4DC30U800-37MKP4DC30U800-37
Manufacturer Part No.
DCP4L053007HD4KSSD
Schukat Part No.
MKP4DC30U800-37
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 22/2026
222 Pcs.
Prices
Manufacturer bundle 112 Pcs.
Capacity
30 µF
Rated voltage DC
800 V
Pitch
37.5 mm
Connections
  • 4Pin
Dimension: Length
  • 41.5 mm
Dimension: Width
  • 24 mm
Dimension: Height
  • 45.5 mm
Pitch
  • 37.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Capacity
  • 30 µF
  • 30
Rated voltage DC
  • 800 V
Pulse Rise Time
  • 21 V/µs