DCP4L052007GD4KSSD
WIMA THT MKP capacitor MKP4 radial 800V 20µF RM37,5mm AEC-Q200
MKP4DC20U800-37MKP4DC20U800-37
Manufacturer Part No.
DCP4L052007GD4KSSD
Schukat Part No.
MKP4DC20U800-37
Manufacturer
132 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 20 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 126 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
MKP capacitor
Dielectric
Metallized PP film
Capacity
20 µF
Kapazitätstoleranz [%]
±10
Rated voltage DC
800 V
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
37.5 mm
Manufacturer
  • WIMA
Type
  • MKP capacitor
Series
  • MKP4
Product group
  • C5726
Housing
  • radial
Applications
Dielectric
  • Metallized PP film
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 4Pin
Features
  • • Dielectric made of polypropylene (PP) film
    • Conductors made of double-sided metallized plastic film
    • Terminals made of tinned wire
    • Self-healing
    • High volume capacitance
    • Very low dissipation factor
    • AEC-Q200 qualified
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 41.5 mm
Dimension: Width
  • 20 mm
Dimension: Height
  • 39.5 mm
Pitch
  • 37.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Climate category IEC
  • 55/085/56
Technical Features
Capacity
  • 20 µF
  • 20
Capacity unit
  • µF
Kapazitätstoleranz [%]
  • ±10
Rated voltage DC
  • 800 V
Pulse Rise Time
  • 21 V/µs