DCP4L051006ID2KSSD
WIMA THT MKP capacitor MKP4 radial 800V 10µF RM27,5mm AEC-Q200
MKP4DC10U800-27MKP4DC10U800-27
Manufacturer Part No.
DCP4L051006ID2KSSD
Schukat Part No.
MKP4DC10U800-27
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 20 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 198 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 198 or multiple of 198)
Capacity
10 µF
Rated voltage DC
800 V
Pitch
27.5 mm
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 31.5 mm
Dimension: Width
  • 17 mm
Dimension: Height
  • 34.5 mm
Pitch
  • 27.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Capacity
  • 10 µF
Rated voltage DC
  • 800 V
Pulse Rise Time
  • 29 V/µs