DCP4H161007JD4KSSD
WIMA THT MKP capacitor MKP4 radial 500V 100µF RM37,5mm AEC-Q200
MKP4DC100U500-37MKP4DC100U500-37
Manufacturer Part No.
DCP4H161007JD4KSSD
Schukat Part No.
MKP4DC100U500-37
Manufacturer
35 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 35 Pcs.
Capacity
100 µF
Rated voltage DC
500 V
Pitch
37.5 mm
Connections
  • 4Pin
Dimension: Length
  • 41.5 mm
Dimension: Width
  • 35 mm
Dimension: Height
  • 50 mm
Pitch
  • 37.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Capacity
  • 100 µF
  • 100
Rated voltage DC
  • 500 V
Pulse Rise Time
  • 10 V/µs