DCP4G061007ID4KSSD
WIMA THT MKP capacitor MKP4 radial 400V 100µF RM37,5mm AEC-Q200
MKP4DC100U400-27MKP4DC100U400-27
Manufacturer Part No.
DCP4G061007ID4KSSD
Schukat Part No.
MKP4DC100U400-27
Manufacturer
37 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 84 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
Capacity
100 µF
Rated voltage DC
400 V
Pitch
37.5 mm
Connections
  • 4Pin
Dimension: Length
  • 41.5 mm
Dimension: Width
  • 31 mm
Dimension: Height
  • 46 mm
Pitch
  • 37.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Capacity
  • 100 µF
  • 100
Rated voltage DC
  • 400 V
Pulse Rise Time
  • 11 V/µs