DCP4G054006JD2KSSD
WIMA THT MKP capacitor MKP4 radial 400V 40µF RM27,5mm AEC-Q200
MKP4DC40U400-27MKP4DC40U400-27
Manufacturer Part No.
DCP4G054006JD2KSSD
Schukat Part No.
MKP4DC40U400-27
Manufacturer
162 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 162 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
Capacity
40 µF
Rated voltage DC
400 V
Pitch
27.5 mm
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 31.5 mm
Dimension: Width
  • 20 mm
Dimension: Height
  • 39.5 mm
Pitch
  • 27.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Capacity
  • 40 µF
  • 40
Rated voltage DC
  • 400 V
Pulse Rise Time
  • 11 V/µs