DCP4G052006FD2KSSD
WIMA THT MKP capacitor MKP4 radial 400V 20µF RM27,5mm AEC-Q200
MKP4DC20U400-27MKP4DC20U400-27
Manufacturer Part No.
DCP4G052006FD2KSSD
Schukat Part No.
MKP4DC20U400-27
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 20 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 324 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 324 or multiple of 324)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
MKP capacitor
Dielectric
Metallized PP film
Capacity
20 µF
Kapazitätstoleranz [%]
±10
Rated voltage DC
400 V
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
27.5 mm
Manufacturer
  • WIMA
Type
  • MKP capacitor
Series
  • MKP4
Product group
  • C5726
Housing
  • radial
Applications
Dielectric
  • Metallized PP film
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Dielectric made of polypropylene (PP) film
    • Conductors made of double-sided metallized plastic film
    • Terminals made of tinned wire
    • Self-healing
    • High volume capacitance
    • Very low dissipation factor
    • AEC-Q200 qualified
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 31.5 mm
Dimension: Width
  • 15 mm
Dimension: Height
  • 26 mm
Pitch
  • 27.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Climate category IEC
  • 55/085/56
Technical Features
Capacity
  • 20 µF
  • 20
Capacity unit
  • µF
Kapazitätstoleranz [%]
  • ±10
Rated voltage DC
  • 400 V
Pulse Rise Time
  • 11 V/µs