POS300JT-77-820RAA
Vitrohm THT metal oxide film resistor POS300 0617 3W 820Ohm 5%
RMO3E820RMO3E820
Manufacturer Part No.
POS300JT-77-820RAA
Schukat Part No.
RMO3E820
Manufacturer
800 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 12 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 1000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 100 or multiple of 100)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Metal oxide film resistor
Series
POS300
Housing
0617
Rated power
3 W
Resistance
820 Ohm
Resistance tolerance
5 %
Widerstandstoleranz (IEC 60062)
J
Manufacturer
  • Vitrohm
Type
  • Metal oxide film resistor
Series
  • POS300
Product group
  • C1341
Application
  • Power and energy, industrial
Housing
  • 0617
Labelling
  • Printed in clear
Assembly Type
  • THT
Features
  • • Power metal oxide resistor
    • Flame-retardant coating
    • Axial design
    • Taped insert in carton (ammunition pack)
    • For tape dimensions, see data sheet
Form of Delivery
  • strapped
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 16.5 mm
Diameter, housing
  • 6 mm
Diameter, resistor body
  • 0.8 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 250 °C
Technical Features
Resistance value
  • 820
Resistance unit
  • Ohm
Resistance
  • 820 Ohm
Resistance tolerance
  • 5 %
  • J
Rated power
  • 3 W
Max. Operating voltage (DC)
  • 750 V DC
Max. Operating voltage (AC)
  • 750 V AC
Dielectric strength (RMS)
  • 500 V
Temperature coefficient
  • 200 ppm/°
Failure rate
  • 10 x 10^-9/h
Thermal resistance
  • 60 K/W
Insulation resistance
  • 10^3 Ohm