POS300JT-77-1K5AA
Vitrohm THT metal oxide film resistor POS300 0617 3W 1,5kOhm 5%
RMO3K001.5RMO3K001.5
Manufacturer Part No.
POS300JT-77-1K5AA
Schukat Part No.
RMO3K001.5
Manufacturer
1.600 Pcs. in stock
Rated power
3 W
Resistance
1,5 kOhm
Resistance tolerance
5 %
Dimension: Length
  • 16.5 mm
Diameter, housing
  • 6 mm
Diameter, resistor body
  • 0.8 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 250 °C
Technical Features
Resistance value
  • 1.5
Resistance unit
  • kOhm
Resistance
  • 1,5 kOhm
Resistance tolerance
  • 5 %
Rated power
  • 3 W
Max. Operating voltage (DC)
  • 750 V DC
Max. Operating voltage (AC)
  • 750 V AC
Dielectric strength (RMS)
  • 500 V
Temperature coefficient
  • 200 ppm/°
Insulation resistance
  • 10^3 Ohm