POS200JT-73-12KAA
Vitrohm THT metal oxide film resistor POS200 0414 2W 12kOhm 5%
RMOK012RMOK012
Manufacturer Part No.
POS200JT-73-12KAA
Schukat Part No.
RMOK012
Manufacturer
1.600 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 25 Weeks
Rated power
2 W
Resistance
12 kOhm
Resistance tolerance
5 %
Dimension: Length
  • 11.5 mm
Diameter, resistor body
  • 4.5 mm
Diameter, connecting wire
  • 0.8 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 200 °C
Technical Features
Resistance value
  • 12
Resistance unit
  • kOhm
Resistance
  • 12 kOhm
Resistance tolerance
  • 5 %
Rated power
  • 2 W
Max. Operating voltage (DC)
  • 500 V DC
Max. Operating voltage (AC)
  • 500 V AC
Dielectric strength (RMS)
  • 500 V
Temperature coefficient
  • 200 ppm/°
Insulation resistance
  • 10^3 Ohm