POS200JT-73-120KAA
Vitrohm THT metal oxide film resistor POS200 0414 2W 120kOhm 5%
RMOK120RMOK120
Manufacturer Part No.
POS200JT-73-120KAA
Schukat Part No.
RMOK120
Manufacturer
1.500 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 36/2026
3.000 Pcs.
Planned delivery time
Ø 28 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 1000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 100 or multiple of 100)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Metal oxide film resistor
Series
POS200
Housing
0414
Rated power
2 W
Resistance
120 kOhm
Resistance tolerance
5 %
Widerstandstoleranz (IEC 60062)
J
Manufacturer
  • Vitrohm
Type
  • Metal oxide film resistor
Series
  • POS200
Product group
  • C1330
Application
  • Power and Energy, Industrial
Housing
  • 0414
Labelling
  • DIN-IEC color code, 4 rings
Assembly Type
  • THT
Features
  • • Power metal oxide resistor
    • Flame-retardant coating
    • Axial design
    • Taped insert in carton (ammunition pack)
    • For tape dimensions, see data sheet
Form of Delivery
  • strapped
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 11.5 mm
Diameter, resistor body
  • 4.5 mm
Diameter, connecting wire
  • 0.8 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 200 °C
Technical Features
Resistance value
  • 120
Resistance unit
  • kOhm
Resistance
  • 120 kOhm
Resistance tolerance
  • 5 %
  • J
Rated power
  • 2 W
Max. Operating voltage (DC)
  • 500 V DC
Max. Operating voltage (AC)
  • 500 V AC
Dielectric strength (RMS)
  • 500 V
Temperature coefficient
  • 200 ppm/°
Failure rate
  • 10 x 10^-9/h
Thermal resistance
  • 83 K/W
Insulation resistance
  • 10^3 Ohm