POS100JT-52-47KAA
Vitrohm THT metal oxide film resistor POS100 0207 1W 47kOhm 5%
RMO1WK047RMO1WK047
Manufacturer Part No.
POS100JT-52-47KAA
Schukat Part No.
RMO1WK047
Manufacturer
5.300 Pcs. in stock
Rated power
1 W
Resistance
47 kOhm
Resistance tolerance
5 %
Dimension: Length
  • 6.3 mm
Diameter, resistor body
  • 2.4 mm
Diameter, connecting wire
  • 0.6 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 200 °C
Technical Features
Resistance value
  • 47
Resistance unit
  • kOhm
Resistance
  • 47 kOhm
Resistance tolerance
  • 5 %
Rated power
  • 1 W
Max. Operating voltage (DC)
  • 500 V DC
Max. Operating voltage (AC)
  • 500 V AC
Dielectric strength (RMS)
  • 500 V
Temperature coefficient
  • 100 ppm/°