POS100JT-52-100KAA
Vitrohm THT metal oxide film resistor POS100 0207 1W 100kOhm 5%
RMO1WK100RMO1WK100
Manufacturer Part No.
POS100JT-52-100KAA
Schukat Part No.
RMO1WK100
Manufacturer
3.800 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 36/2026
5.000 Pcs.
Planned delivery time
Ø 25 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 5000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 100 or multiple of 100)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Metal oxide film resistor
Series
POS100
Housing
0207
Rated power
1 W
Resistance
100 kOhm
Resistance tolerance
5 %
Widerstandstoleranz (IEC 60062)
J
Manufacturer
  • Vitrohm
Type
  • Metal oxide film resistor
Series
  • POS100
Product group
  • C1310
Application
  • Power and Energy, Industrial
Housing
  • 0207
Labelling
  • DIN-IEC color code, 4 rings
Assembly Type
  • THT
Features
  • • Power metal oxide resistor
    • Flame-retardant coating
    • Axial design
    • Taped insert in carton (ammunition pack)
    • For tape dimensions, see data sheet
Form of Delivery
  • strapped
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 6.3 mm
Diameter, resistor body
  • 2.4 mm
Diameter, connecting wire
  • 0.6 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 200 °C
Technical Features
Resistance value
  • 100
Resistance unit
  • kOhm
Resistance
  • 100 kOhm
Resistance tolerance
  • 5 %
  • J
Rated power
  • 1 W
Max. Operating voltage (DC)
  • 500 V DC
Max. Operating voltage (AC)
  • 500 V AC
Dielectric strength (RMS)
  • 500 V
Temperature coefficient
  • 100 ppm/°