WK202070A5600J2200
Vishay THT metal oxide film resistor WK2 0207 1W 560Ohm 5% AEC-Q200
RWK2E560RWK2E560RWK2E560
Manufacturer Part No.
WK202070A5600J2200
Schukat Part No.
RWK2E560
Manufacturer
800 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 32/2026
2.000 Pcs.
Rated power
1 W
Resistance
560 Ohm
Resistance tolerance
5 %
    • High power dissipation in small size (1W)
    • AEC-Q200 qualified
    • High temperature (up to 200 °C), heat resistant encapsulation
Dimension: Length
  • 6.5 mm
Diameter, resistor body
  • 2.5 mm
Diameter, connecting wire
  • 0.58 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 200 °C
Technical Features
Resistance value
  • 560
Resistance unit
  • Ohm
Resistance
  • 560 Ohm
Resistance tolerance
  • 5 %
Rated power
  • 1 W
Max. Operating voltage (DC)
  • 500 V DC
Max. Operating voltage (AC)
  • 500 V AC
Insulation voltage
  • 500 V
Temperature coefficient
  • 200 ppm/°
Insulation resistance
  • 10^9 Ohm