WK202070A3309J2200
Vishay THT metal oxide film resistor WK2 0207 1W 33Ohm 5% AEC-Q200
RWK2E033RWK2E033RWK2E033
Manufacturer Part No.
WK202070A3309J2200
Schukat Part No.
RWK2E033
Manufacturer
4.000 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 15 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 2000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 100 or multiple of 100)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Metal oxide film resistor
Series
WK2
Housing
0207
Rated power
1 W
Resistance
33 Ohm
Resistance tolerance
5 %
Widerstandstoleranz (IEC 60062)
J
Qualification
AEC-Q200
Manufacturer
  • Vishay
Type
  • Metal oxide film resistor
Series
  • WK2
Product group
  • C1315
Application
  • Automotive electronics, industrial electronics, power supplies
Housing
  • 0207
Assembly Type
  • THT
Features
  • • High pulse load, high power metal oxide leaded resistors
    • High power pulse withstanding capability
    • High power dissipation in small size (1W)
    • AEC-Q200 qualified
    • High temperature (up to 200 °C), heat resistant encapsulation
    • Taped acc. to IEC 60286-1, fan-folded in a box
    • For tape dimensions, see data sheet
Form of Delivery
  • strapped
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 6.5 mm
Weight
  • 0.2 g
Diameter, resistor body
  • 2.5 mm
Diameter, connecting wire
  • 0.58 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 200 °C
Technical Features
Resistance value
  • 33
Resistance unit
  • Ohm
Resistance
  • 33 Ohm
Resistance tolerance
  • 5 %
  • J
Rated power
  • 1 W
Max. Operating voltage (DC)
  • 500 V DC
Max. Operating voltage (AC)
  • 500 V AC
Insulation voltage
  • 500 V
Temperature coefficient
  • 200 ppm/°
Failure rate
  • 1 x 10^-8/h
Thermal resistance
  • 140 K/W
Insulation resistance
  • 10^9 Ohm