RTO020F47000JTE3
Vishay THT thick film resistor 20W 4,7kOhm 5% TO220 5,08mm
RTO20FK004.7RTO20FK004.7RTO20FK004.7
Manufacturer Part No.
RTO020F47000JTE3
Schukat Part No.
RTO20FK004.7
Manufacturer
50 Pcs. in stock
Rated power
20 W
Resistance
4,7 kOhm
Resistance tolerance
5 %
Features
  • • 20W at 25°C case temperature heatsink mounted
Dimension: Length
  • 10 mm
Dimension: Width
  • 4.5 mm
Dimension: Height
  • 15 mm
Pitch
  • 5.08 mm
Total height
  • 28.7 mm
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 155 °C
Technical Features
Resistance value
  • 4.7
Resistance unit
  • kOhm
Resistance
  • 4,7 kOhm
Resistance tolerance
  • 5 %
Rated load capacity, with heat sink
  • 20 W
Rated load capacity, without heat sink
  • 2 W
Rated power
  • 20 W
Max. Operating voltage (DC)
  • 250 V DC
Max. Operating voltage (AC)
  • 250 V AC
Dielectric strength (RMS)
  • 2,000 V
Temperature coefficient
  • 150 ppm/°
Thermal resistance
  • 6.5 °C/W