RTO020F10000JTE3
Vishay THT thick film resistor 20W 1kOhm 5% TO220 5,08mm
RTO20FK001RTO20FK001RTO20FK001
Manufacturer Part No.
RTO020F10000JTE3
Schukat Part No.
RTO20FK001
Manufacturer
38 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 11 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 50 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 2 or multiple of 2)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Thick film resistor
Notice
Cross-references:
• Here you will find suitable heatsinks.
Series
RTO20F
Housing
TO220
Rated power
20 W
Resistance
1 kOhm
Resistance tolerance
5 %
Widerstandstoleranz (IEC 60062)
J
Manufacturer
  • Vishay
Type
  • Thick film resistor
Series
  • RTO20F
Product group
  • C1481
Housing
  • TO220
Assembly Type
  • THT
Features
  • • 20W at 25°C case temperature heatsink mounted
    • Resistive Element: Thick film
    • Substrate: alumina onto base of nickel coated copper
    • Connections: Tinned copper
    • Negligible inductance
    • TO-220 package: compact and easy to mount
Form of Delivery
  • bar
Notice
  • Cross-references:
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 10 mm
Dimension: Width
  • 4.5 mm
Dimension: Height
  • 15 mm
Pitch
  • 5.08 mm
Total height
  • 28.7 mm
Weight
  • 2.2 g
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 155 °C
Technical Features
Resistance value
  • 1
Resistance unit
  • kOhm
Resistance
  • 1 kOhm
Resistance tolerance
  • 5 %
  • J
Rated load capacity, with heat sink
  • 20 W
Rated load capacity, without heat sink
  • 2 W
Rated power
  • 20 W
Max. Operating voltage (DC)
  • 250 V DC
Max. Operating voltage (AC)
  • 250 V AC
Dielectric strength (RMS)
  • 2,000 V
Temperature coefficient
  • 150 ppm/°
Thermal resistance
  • 6.5 °C/W