MBA02040C2700FCT00
Vishay THT metal layer resistor MBA/SMA 0204 0204 0,4W 270Ohm 1%
RMBA204E270RMBA204E270RMBA204E270
Manufacturer Part No.
MBA02040C2700FCT00
Schukat Part No.
RMBA204E270
Manufacturer
5.000 Pcs. in stock
Rated power
0.4 W
Resistance
270 Ohm
Resistance tolerance
1 %
Features
  • • Professional metal film leaded resistor in power version (0.4W)
Dimension: Length
  • 3.6 mm
Diameter, resistor body
  • 1.6 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 155 °C
Technical Features
Resistance value
  • 270
Resistance
  • 270 Ohm
Resistance tolerance
  • 1 %
Rated power
  • 0.4 W
Insulation voltage
  • 300 V
Temperature coefficient
  • 50 ppm/°