MBA02040C1501FCT00
Vishay THT metal layer resistor MBA/SMA 0204 0204 0,4W 1,5kOhm 1%
RMBA204K001.5RMBA204K001.5RMBA204K001.5
Manufacturer Part No.
MBA02040C1501FCT00
Schukat Part No.
RMBA204K001.5
Manufacturer
5.500 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 7 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 5000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 500 or multiple of 500)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Metal film resistor
Series
MBA/SMA 0204
Housing
0204
Rated power
0.4 W
Resistance
1,5 kOhm
Resistance tolerance
1 %
Widerstandstoleranz (IEC 60062)
F
Manufacturer
  • Vishay
Type
  • Metal film resistor
Series
  • MBA/SMA 0204
Product group
  • C1214
Application
  • Industrial, telecommunication, medical equipment, automotive
Housing
  • 0204
Assembly Type
  • THT
Features
  • • Professional metal film leaded resistor in power version (0.4W)
    • Radial design
    • Excellent overall stability: class 0.25
    • Taped acc. to IEC 60286-1, fan-folded in a box
    • For tape dimensions, see data sheet
Form of Delivery
  • strapped
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 3.6 mm
Weight
  • 0.125 g
Diameter, resistor body
  • 1.6 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 155 °C
Technical Features
Resistance value
  • 1.5
Resistance unit
  • kOhm
Resistance
  • 1,5 kOhm
Resistance tolerance
  • 1 %
  • F
Rated power
  • 0.4 W
Insulation voltage
  • 300 V
Temperature coefficient
  • 50 ppm/°