CRCW080568R0FKTBBC
Vishay SMD thick film resistor CRCW0805BC e3 0805 0,125W 68Ohm 1%
RL0805E068-1-10RL0805E068-1-10
Manufacturer Part No.
CRCW080568R0FKTBBC
Schukat Part No.
RL0805E068-1-10
Manufacturer
40.000 Pcs. in stock
Rated power
0.125 W
Resistance
68 Ohm
Resistance tolerance
1 %
    • Original manufacturer packaging
    - CRCW0805_TABC: 5,000 pieces on 7-inch reel, Ø 180mm
    - CRCW0805_TBBC: 10,000 pieces on 10-inch reel, Ø 254mm
Dimension: Length
  • 2 mm
Dimension: Width
  • 1.25 mm
Dimension: Height
  • 0.45 mm
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 125 °C
Technical Features
Resistance value
  • 68
Resistance unit
  • Ohm
Resistance
  • 68 Ohm
Resistance tolerance
  • 1 %
Rated power
  • 0.125 W
Max. Operating voltage (DC)
  • 150 V DC
Max. Operating voltage (AC)
  • 150 V AC
Temperature coefficient
  • 100 ppm/°