CRCW0805680RFKTBBC
Vishay SMD thick film resistor CRCW0805BC e3 0805 0,125W 680Ohm 1%
RL0805E680-1-10RL0805E680-1-10
Manufacturer Part No.
CRCW0805680RFKTBBC
Schukat Part No.
RL0805E680-1-10
Manufacturer
30.000 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 28 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 10000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 10000 or multiple of 10000)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Thick film resistor
Series
CRCW0805BC e3
Housing
0805
Rated power
0.125 W
Resistance
680 Ohm
Resistance tolerance
1 %
Widerstandstoleranz (IEC 60062)
F
Manufacturer
  • Vishay
Type
  • Thick film resistor
Series
  • CRCW0805BC e3
Product group
  • C1845
Application
  • for commercial applications
Housing
  • 0805
Assembly Type
  • SMD
Features
  • • SMD thick film resistor
    • Resistive film on high quality ceramic
    • Protective overglaze
    • Pure tin solder contacts on nickel barrier for lead-free and lead-based soldering processes
    • Excellent stability in different environmental conditions
    • Original manufacturer packaging
    - CRCW0805_TABC: 5,000 pieces on 7-inch reel, Ø 180mm
    - CRCW0805_TBBC: 10,000 pieces on 10-inch reel, Ø 254mm
Form of Delivery
  • strapped
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 2 mm
Dimension: Width
  • 1.25 mm
Dimension: Height
  • 0.45 mm
Weight
  • 0.005 g
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 125 °C
Technical Features
Resistance value
  • 680
Resistance unit
  • Ohm
Resistance
  • 680 Ohm
Resistance tolerance
  • 1 %
  • F
Rated power
  • 0.125 W
Max. Operating voltage (DC)
  • 150 V DC
Max. Operating voltage (AC)
  • 150 V AC
Temperature coefficient
  • 100 ppm/°