BZG03C180-M3-08
Vishay SMD/SMT Zener Diode 1,20V 180V 3W DO-214AC (SMA)
BZG03C180
Manufacturer Part No.
BZG03C180-M3-08
Schukat Part No.
BZG03C180
Manufacturer
3.300 Pcs. in stock
(Uz) Zener Voltage
180 V
(Uf) Forward Voltage
1.2 V
(Pd) Power Dissipation
3 W
Operating Temperature, min. (TA)
  • -65 °C
Operating Temperature, max. (TA)
  • 150 °C
Barrier Layer Temperature, max. (TJ)
  • 150 °C
Storage Temperature Min.
  • -65 °C
Storage Temperature Max.
  • 150 °C
Electrical Properties
(Uf) Forward Voltage
  • 1.2 V
(Pd) Power Dissipation
  • 3 W
(Uz) Zener Voltage
  • 180 V