BZG03C100-M3-08
Vishay SMD/SMT Zener Diode 1,20V 100V 3W DO-214AC (SMA)
BZG03C100
Manufacturer Part No.
BZG03C100-M3-08
Schukat Part No.
BZG03C100
Manufacturer
4.000 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 20 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 1500 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 100 or multiple of 100)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
(Uz) Zener Voltage
100 V
(Uf) Forward Voltage
1.2 V
(Pd) Power Dissipation
3 W
Manufacturer
  • Vishay
Type
  • Zener Diode
Series
  • BZG03C
Product group
  • V4778
Packaging
  • Reel
Assembly Type
  • SMD/SMT
Manufacturer Package
  • DO-214AC (SMA)
Configuration
  • Single
Operating conditions
Operating Temperature, min. (TA)
  • -65 °C
Operating Temperature, max. (TA)
  • 150 °C
Barrier Layer Temperature, max. (TJ)
  • 150 °C
Storage Temperature Min.
  • -65 °C
Storage Temperature Max.
  • 150 °C
Electrical Properties
(Uf) Forward Voltage
  • 1.2 V
(Pd) Power Dissipation
  • 3 W
(Uz) Zener Voltage
  • 100 V