BYV28-200-TAP
Vishay THT Avalanche Diode 1,1V 3.500mA 200V 30ns SOD-64
BYV28-200
Manufacturer Part No.
BYV28-200-TAP
Schukat Part No.
BYV28-200
Manufacturer
3.100 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 12 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 2500 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 50 or multiple of 50)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
(Uf) Forward Voltage
1.1 V
(If) Forward Current
3,500 mA
(Ur) Reverse Voltage
200 V
Reset Time
30 ns
Manufacturer
  • Vishay
Type
  • Avalanche Diode
Series
  • BYV28
Product group
  • V6235
Packaging
  • Ammo
Assembly Type
  • THT
Manufacturer Package
  • SOD-64
Operating conditions
Barrier Layer temperature, min. (TJ)
  • -55 °C
Barrier Layer Temperature, max. (TJ)
  • 175 °C
Storage Temperature Min.
  • -55 °C
Storage Temperature Max.
  • 175 °C
Electrical Properties
(Uf) Forward Voltage
  • 1.1 V
(If) Forward Current
  • 3,500 mA
(Ur) Reverse Voltage
  • 200 V