TRS-L-24VDC-S-Z
Tianbo Automotive relay TRS SPDT 30A 24VDC 1.010Ohm 13,2mmx12,3mmx9,8mm
TRS-L-24TRS-L-24TRS-L-24TRS-L-24
Manufacturer Part No.
TRS-L-24VDC-S-Z
Schukat Part No.
TRS-L-24
Manufacturer
1.500 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 20 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 25 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 25 or multiple of 25)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Notice
Cross-references:
• Here you will find suitable relay sockets and accessories.
Series
TRS
contacts
SPDT
Contact: Switching Current (min/typ/max)
30 A
Coil: Nominal Voltage DC
24 V DC
Coil resistance
1,010 Ohm
Manufacturer
  • Tianbo
Type
  • Automotive relay
Series
  • TRS
Product group
  • E6516
contacts
  • SPDT
Contact material
  • Ag alloy
Assembly Type
  • THT
Termination Style
  • Solder connection
Application
  • • Suitable for automotive applications
Features
  • • Compact housing design
    • PCB mounting (directly onto the circuit board without a socket)
    • 30A 16VDC switching capacity
Notice
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 13.2 mm
Dimension: Width
  • 12.3 mm
Dimension: Height
  • 9.8 mm
Weight
  • 4 g
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
  • 30 A
Contact: Switching Voltage, max. DC
  • 13.5 V DC
Contact: Switching Load (W)
  • 420 W
Contact resistance
  • 100 mOhm
Coil design
  • monostable
Coil resistance
  • 1,010 Ohm
Inductor power
  • 570 mW
Coil: Rated Current [mA]
  • 23.7 mA
Coil: Nominal Voltage DC
  • 24 V DC
Coil: Operating Voltage, max.
  • 31.2 V
Coil: Pick-up voltage
  • 14.4 V
Coil: Drop-out Voltage
  • 2.4 V
Test voltage open contacts
  • 500 V AC
Test voltage coil/contact
  • 500 V AC
Response time
  • 4 ms
Drop-out time
  • 2 ms
Insulation resistance
  • 100 MOhm