TS78L15CS RLG
Taiwan Semiconductor Linear Fixed Output Voltage Regulator 100mA 35V SOP-8
TS78L15CS
Manufacturer Part No.
TS78L15CS RLG
Schukat Part No.
TS78L15CS
4.800 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 28 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 2500 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 100 or multiple of 100)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Linear Fixed Output Voltage Regulator
Supply Voltage Max.
35 V
Output Voltage Min./Fixed
15 V
Output current
100 mA
Number of Channels
1
Manufacturer Package
SOP-8
Manufacturer
  • Taiwan Semiconductor
Type
Series
  • TS78L_CS
Product group
  • B4276
Packaging
  • Reel
Assembly Type
  • SMD/SMT
Pin Count
  • 8
Manufacturer Package
  • SOP-8
Operating conditions
Operating Temperature, min. (TA)
  • -40 °C
Operating Temperature, max. (TA)
  • 85 °C
Barrier Layer temperature, min. (TJ)
  • -40 °C
Barrier Layer Temperature, max. (TJ)
  • 125 °C
Storage Temperature Min.
  • -65 °C
Storage Temperature Max.
  • 150 °C
Electrical Properties
Number of Channels
  • 1
Output Current 1
  • 100 mA
Supply Voltage Max.
  • 35 V
Output current
  • 100 mA
Output Voltage Min./Fixed
  • 15 V